تبلیغات
solikh - مقایسه الیاف فولادى با الیاف مصنوعى در مخلوط شاتكریت تر

solikh

اینترنت مفید

چکیده :

همانطور که مى دانیم شاتكریت عبارت است از ملات یا بتنی که با فشار هوا و سرعت زیاد به سطح کار پاشیده مى شود یا به عبارت دیگر بتن بدون قالب میباشد . مزیت استفاده از شاتكریت در پروژهاى فراوانی در سرتاسر دنیا به اثبات رسیده است.

زمانى که پیشرفته ترین تكنولوژى ها مورد استفاده قرار می گیرد کارایى الیاف بطور کلى برابر یا بهتر از سیستم سنتى مش فولادى است .در این مقاله مزایای استفاده از الیاف در شاتكریت در مقایسه با مش فولادى بیان شده . همچنین دو نوع الیاف قابل استفاده در شاتكریت (الیاف فولادى و الیاف مصنوعى) مورد مقایسه قرار گرفته. در نهایت این مقاله پاسخى به این سوال خواهد بود که چگونه الیاف با کارایی بالای پلی پروپیلن که به تازگی استفاده از آن ها رایج شده را با الیاف فولادى مورد مقایسه قراردهیم . همچنین نتایج آزمایشات انجام شده ارائه گردیده است .

کلمات كلیدی : الیاف ، شاتكریت ، مصنوعی فولادی ، پلی پروپیلن

1- مقدمه :

استفاده از الیاف به منظور تقویت بتن ، از اوایل دهه 1960 میلادى شروع شده است .در ابتدا از الیاف فولادى مستقیم جهت تقویت ماتریس استفاده شد كه این امر موجب افزایش قابل توجهى در شكل پذیرى و نیز طاقت شكست گردید. یكى از مشكلات عمده در استفاده از الیاف در ابتداى كار مسئله تجمع و گلوله شدن الیاف و كاهش كارآیى بتن ، در مقادیر بالاى استفاده بود كه این مشكلات با اصلاحاتى كه در طرح مخلوط ، ابداع الیاف با چسبندكى مكانیكى بیشتر (الیاف قلابدار) و در نتیجه امكان كاهش مقدار الیاف مورد نیاز و هم چنین گسترش استفاده از روان كننده ها و فوق روان كننده ها در بتن ، تا حد زیادی حل شد.

اما سرآغاز استفاده از الیاف پلیمرى در سال 1965 بوده است . از این الیاف كه معمولا پلى پروپلین مى باشند به علت پایین بودن مدول الاستیسته عمدتا براى كنترل تركهاى بتن (تركهاى نشست و جمع شدگى پلاستیك ) كه در ساعات اولیه بوجود می آیند استفاده می شود .( دكتر باقرى)

2- تعریف شاتكریت و انواع آن :

شاتكریت عبارت است از ملات و یا بتنى كه با فشار و سرعت بالا به سطح مورد نظر پاشیده مى شود كه به دو نوع شاتكریت مخلوط تر ( wet mix shotcrete ) و مخلوط خشك ( dry mix shotcrete ) شناخته شده است

در شاتكریت با مخلوط خشك ( DMS ) مصالح شامل : ماسه و سیمان توسط پمپ شاتكریت بداخل لوله انتقال هدایت شده و به قسمت پاشنده ملات ( nozzle ) منتقل مى گردد. آب مورد نیاز در این حالت در حین خروج مصالح از سر نازل به آنها اضافه مى گردد كه با توجه به سرعت بسیار زیاد خرج مصالح از سر نازل این عمل در كسرى از ثانیه صورت مى پذیرد كه در این حالت ممكن است آب به بعضى از دانه هاى سیمان نرسیده و در نتیجه این دانه ها هیدراته نشوند.

بهمین دلیل از روش DMS تنها در عملیات تثبیت قبل از اجراى لاینینگ تونلها و كارهاى روكش و تعمیراتى با ضخامت كمتر از 10 سانتی استفاده مى گردد . اما در روش WMS ( شاتكریت با مخلوط تر) بتن آماده به داخل پمپ شاتكریت ریخته شده و پس از عبور از لوله انتقال به سر نازل رسیده و از آنجا به كمك فشار باد کمپرسور به سطح زیر كار پاشیده مى شود از این روش در جاهایى مى توان استفاده كرد كه مقاومت فشارى مورد نظر است . از طرفى دیگر در این روش امكان اجرای بتنی با ضخامت 50 سانتی براى دیوار و 20 سانتی براى سقف در یك مرحله به راحتى امكان پذیر است . ( مهمدى كرتلایى 1380)

3- مزیت اجرای شاتکریت تر به خشك :

 

 دانلود مقاله PDF   (۱۹۲ کیلوبایت)


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • <;li>بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :